Mis on OLED ekraan?
OLED (Organic Light-Emitting Diode) tähendab orgaaniline valgusdiood ja seda peetakse hetkel parimaks ekraanitehnoloogiaks. Ekraanid koosnevad miljonitekst pikslitest ja OLED ekraani puhul kontrollitakse iga pikslit individuaalselt. Võrdluseks tavalise LED taustavalgustusega ekraanide puhul kuvatakse tervele ekraanile korraga tasutavalgus, seetõttu on tavalisel ekraanil näha ekraani servades valguse lekkimist ja mustad toonid paistavad hallikatena. OLED ekraan pakub väga kõrge kvaliteediga pilti ehk eredaid värve ja kõrgeid kontraste. Peamiseks eeliseks loetaksegi seda, et mustad toonid paistavad päriselt mustadena.
Mis on Dolby Vision?
Tavalised ekraanid ei suuda kõige paremini kuvada puhtaid valgeid ja sügavaid musti toone. HDR (High Dynamic Range) toega ekraanid pakuvad suuremaid kontraste, et pilt tunduks loomulikum. Dolby Vision on HDR üks formaat, mis täiustab pilti veelgi andes ekraanile juhised, kuidas sisu täpsemalt kuvada. Tänu sellele on Dolby Vision toega ekraanidel pilt rikkalikum, erksamate värvidega, sügavamate mustade toonidega ja parema eredusega. Eriti kasulik on Dolby Vision näiteks Netflixi või kvaliteetsete Blu-ray filmide vaatamisel.
Mitmed uued Lenovo mudelid on nüüd saadaval OLED ja Dolby Vision ekraaniga.
NB! Peale OLED ekraani kasutamist on väga raske tavalise ekraani juurde tagasi minna.
Vaata kõiki OLED ekraaniga mudeleid siit.
Mis vahe on sRGB, DCI-P3 ja Adobe RGB ekraanide vahel?
Need terminid tähendavad värviruumi, mida antud ekraan suudab kuvada. Enamus ekraanid toetavad 100% sRGB värve, mis on täiesti piisav igapäevaseks kontoritööks. DCI-P3 ja Adobe RGB ekraanid suudavad kuvada veelgi laiemat värviskaalat, mis on tähtis kasutajale, kes tegeleb profesionaalsel tasemel foto- või filmitöötlusega. Nagu näha juuresolevalt pildilt, siis DCI-P3 suudab kuvada rohkem kollaseid ja punaseid toone, kuid Adobe RGB paremaid rohelisi ja siniseid toone.